TMOU 12

Před startem

Dorážím velmi brzy, zabírám co nejvíc co nejlepšího místa a čekám na ostatní, kteří dochází později. Všichni se těšíme a chceme dojít dál, než se kdo z nás na Tmou zatím dostal (ovšem tři hráči se účastní vůbec poprvé). Navíc Lucka slíbila, že pokud dojdeme do cíle, zaplatí všem týmová trička.

1 Úvod

Slunce zapadá, obloha tmavne a Tmou začíná. Film se spoustou věcí. Na co se koukat dřív? Po pár minutách dáváme každý pozor na něco jiného tak, aby nám nic neuniklo. Nejdřív luštíme podle toho, co je na plátně zároveň, ale po chvíli správně posunujeme o 1 minutu a než skončí druhá smyčka, máme první část zprávy, dělíme se. S druhou máme pár zádrhelů ale po chvíli vyrážíme svižným tempem na Petrov. Sraz na Svoboďáku u čůráka.

2 Statická animace

Michal: ?Ty jo, to je boží! Něco takovýho jsem navrhoval do korespondenčního semináře a nevzali mi to. To jim tam pak tohle musím donést.? Po chvíli otáčení začne některé z těch proužků bolet hlava. Bum, prásk, tady to dojede tam, tohle má tolik zubů a jsme vítězové.

3 Týmě milosti

Na stanoviště ještě jedeme trolejbusem spolu s tučňákama. Slunící svítička a zrkání do mrkadla nakonec nevyšla, ale i tak je šifra za okamžik rozlousknutá. Jedeme dál. Ale před tím snad 10 minut čekáme na zastávce.

4 Chyba organizátorů

Stříháme, skládáme, zkoumáme synonyma a dvojice slov a nacházíme první nejednoznačnost, když nejmenovaná osoba chtěla strčit penis do řitě. S prohlášením že ?do řitě můžeš dát všechno?, diskusí nad tím, kolik má klíště nohou (6) a hláškami typu Tomáš: ?Kdo má tu vaginu?? Michal: ?Já? dokončujeme kytičku a čteme V ÚSTÍ RBOVCE. Vedení se ujímá Janča, která sem chodí běhat a lidupráznou zkratkou klesáme do údolí.

5 Hory

Vidíme K2, písmenka E, V, E, S, T, E, E, R u sebe, ale nic moc. Až po chvíli zpoza obzoru vystoupí Gerlachovský štít a mlha se rozestoupí. Seznam osmitisícovek od přítele na telefonu nebude potřeba.

6 Běž se ještě podívat na Říp

Bludiště se nám líbí. Po okopírování všech údajů a nápovědy ?Cesty se kříží? je nám jasné, že na křižovatkích cest budou písmena řešení. Dokonce posunujeme jeden rozcestník, aby to sedělo. Směr Hluboček a očekávání nějaké drsňárny na šifře s dvěmi částmi.

7 Klap-Klap

?Ha kostky! Jasná bratrovina! Něco takovýho jsme měli doma! Ty označený hrany se musí slepit a potom to bude dohromady dávat různý obrázky.? Než stihneme dolepit, přijíždí autobus a odváží nás do hlubokého lesa kamsi. Kostku dolepíme a koukáme na ni jako telenanovývrata. Co teď. Zkoušíme uvedené sekvence, počítáme počet kroků mezi nimi, počet klapnutí, počet otočení. Ne, otočení ne, tam to může být různý. Přepisujeme na papír do řeči čísel. Kde má auto A? Nevíme. Přijíždí další autobus, další, další. Les okolo svítí stovkami světýlek a a vyvolává ponurou hřbitovní atmosféru?

Sakra, vždyť to by nikdy nebylo tak, aby se to dalo přepsat a řešit bez toho. Kde má auto A….!!! Slož Auto a koukni, kde jsou ty ostatní A! Vždyť je to jasný. Ťukáme si na čela, oceňujeme krásu šifry a valíme dál.

8 Nikdy to není ta první

Cestou na vrchol trochu bloudíme, ale s pomocí podrobné mapy pro orientační běh nacházíme šifru nejen nám. Miny jsou jasné hned od pohledu. Luštíme paralelně, vyškrtáváme Q, W, X a po necelé čtvrthodince scházíme zase dolů do údolí.

9 Dvacetikoruna a Mateřídouška

Akt? Ten název je k ničemu, ani to není divadelní hra. Nápad s A-E-I-O-U přichází celkem záhy, rastr také, ale špatný (15×16). Zkoušíme vše možné od morseovky po Brailla a nakonec metodou „bušim, bušim, bušim a jsem vítěz“ nacházíme asi po dvou a půl hodině řešení.

10 Bílá paní

Zklamala nás absence bílé paní, strašidel a hejkalů. Samotná šifra jednoduchá, pěkná souhra a spolupráce týmu.

11 Zvrtaná vrtačka

Opět jdeme podle OB mapy, tentokrát ale špatně určujeme správný vrchol a hledáme na špatném vrcholku. Ztráta asi 20 minut. I u kostiček byl princip jasný, ale převalit všechny kostičky přes hrany, které tam nejsou dalo zabrat. Svítá.

12 “19? co to je?”

Tři krát tři řádky. „To je jasnej Braill.“ „Nesmysl, vždyť je tam 19 znaků na řádku.“ „Tak to bude zakamuflovanej Braill.“ Pouze tři kombinace ve sloupci, součty písmen jsou A, B, X, Y. To je moc pěkné. Ale už ne tolik po přepočítání, kdy se Y změní na W. Zjevné nás trká až po snídani. Morseovkový zápis a zdvojnásobení šifry je efektní i elegantní.

13 Atletika, Bob, Curling, Dostihy

Tak hurá na 13. Šachy. Volejbal. Míč. Ale co tam dělají ty hodiny? A je bičík dáma nebo kůň? A je podkova skutečně podkova? Nemůže to být kombinace více sportů? Pojmenování všech znaků na jednu slabiku (Bob, Pal, Běž, Hop, Teď). Přísloví? Lež jako věž? Různé úhly nohou a rukou? Dochází i na retardovanou kachnu (kdo ví, ví, kdo neví, nepochopí).

Ha! Kulatý jsou nuly a svisklý jedničky. A jak se to bude počítat? Přes ten míč. A jak poznáme, kudy ten míč půjde? Podle šachových figur. A proč jsou tam nějaké figury, které nedokážeme identifikovat? Protože jsou buď kulatý nebo svislý. Jo! Sakra ten curling byl ale pí…..a. Zcela zbytečný zásek na tři hodiny, který nás připravil o cíl v limitu.

14 Samáfota

O půl dvanácté sprintuji pro čtrnáctku, již luštíme za pochodu směrem, kterým tušíme cíl, resp. kraj města a kam proudí ostatní týmy. Pár minut po dvanácté je šifra prolomena a my pokračujeme ještě na tu 15, jestli tam ještě bude, načež zjišťujeme, že jdeme do cíle.

15 Smrad, pot a směsice radosti a zklamání

Přicházíme o půl jedné, právě na vysvětlení postupu, který beztak víme. Končíme na neoficiálním 12. místě, což je pro celý tým dosud nejlepší výsledek na Tmou. Ale třička si budeme muset platit každý sám. Cíl dopříště je jasný: Optimalizovat tým, aby nedocházelo ke zbytečným zásekům, když stačí jen poskládat to, co víme. Tak se těšte.

BAZINGA!