NapalMně 2013

Na NapalMně jsme narozdíl od Matrixu chtěli z core Bazingy jen tři (Lucka, Matěj, Honza), takže jsme museli sáhnout po kvalitních hostech. Set z Chlýftýmu, který již Bazinze pomohl vybojovat třetí místo loni na Dnem, a Index z Ústředního Topení, který si užil svou Bazinga premiéru. To, že jsme si nemohli vybrat lépe, se ukázalo v cíli, kam jsme dorazili jako první a jediní.

Hlavně neuspěchat start. Lucka doráží o krásnou akademickou později, Set sedí ve vlaku z Prahy, takže mu alespoň posíláme vyfocené šifřičky. Prší, na trase nás prý čeká místy až dvacet centimetrů sněhu a v noci má mrznout. Vzpomínáme, jak jsme se letos rozhodli vykašlat na zimní šifrovačky a ignorovat Palapeli.

Bazinga

1 Hvězdička

Chvíli se dohadujeme, jestli se čárkovaná hrana má stříhat, nebo jen ohýbat. Také řešíme, co s pacičkama, a jestli by to celé nemohla být jedna velká trojrozměrná věc. Nakonec Honza skládá první “lodičku” a je jasné, že je musíme dát všechny dohromady. Dohadujeme se, cože je to za tvar. Podle Honzy je to logo wolframu alfa, podle Indexe je to aproximace koule. Lucka tomu říká vánoční hvězdička. 26 “vrcholů” je jasných, chvíli trvá přemalování na papír a hledání protilehlých a určení, odkud číst trokovou soustavu. Máme to.

2 Pohádková

Že by zase trojková soustava? No to snad ne. Ale ten Bob tam vážně je a za chvíli máme i Pana Tau i Tau, aha, ten druhý Tau má být Tap. Pěkné, ale co s tím dál? Lucka navrhuje, že by každý mohl mít 0/1/2 kamarádů, a taky že ano. Jen u krtečka se nám nelíbí, že měl přeci myšku a zajíčka a ježka, kdežto orgové ho nechali samotného. Pořád prší, míříme dál.

3 Bodová

Pět papírů, fíha. Barvy duhy kvůli řazení jasné, ale co s tím? Chvíli elaborujeme, měříme, až si nakonec Matěj všímá, že oranžové dvojice na dvou papírech jsou od sebe stejně daleko a že vlastně totéž platí pro všechny dvojice. Sešíváme papíry dohromady a čteme písme. Moc pěkné a nápadité!

4 Tajné písmo

Hospoda u Eliota, objednáváme čočkovou polévku a sadu čajů, vyzvedáváme šifru. Před námi jen jeden tým, ostatní nám jsou v patách. Matěj prohlašuje, že to budou ocasy lvů z různých míst, Honza doplňuje, že to bude jen z různých mincí. Vysypáváme peněženky a určujeme hodnoty ocasů. Lucka navrhuje odčítání těch vzhůru nohama a výsledek je na světě dřív než čaje a čočková. Kluci trvají na setrvání a zahřátí se a na Lucku jsou až do konce šifrovačky naštvaní, že jim to nedovoluje. Čaje přenecháváme dalšímu týmu, později se dozvídáme, že to byly Pralinky, které si do nich musely doobjednat ještě rumy 🙂 Rádo se stalo.

5 Fix netřeba

Cestou nabíráme i Seta  a jsme komplet. Chvíli hledáme skruž a vyzvedáváme papír. Po jeho strčení do fólie se ukazuje, že je ustřižený na 26 cm, poprvé se hodí, že prší. Vyškrtáváme řádky s “ne” a zbývá nám celkem pěkná sada písmen (až na q, které by se ovšem dalo použít i jako kv). Taky si všímáme chybějících vykřičníků a podezřelého podpisu Orgové I. Po hodině píšeme o nápovědu a zaměřujem se na římská čísla. Intuitivní to pro nás nebylo, ale jdem dál.

6 Domino

Domino nás chvíli trápí, rádi bychom polský kříž i různobarevné kostky, těsně před hodinkou ale přichází spásný nápad a my do kostičky stavíme do prostoru a graficky čteme písmenka. Po kolena střídavě v blátě a sněhu míříme dál, je hrozná zima.

7 Obrázková

Proč je těch obrázků zrovna 23? A co ty různobarevné okraje? Proč je některých barev víc a některé jsou jen jednou? Obrázky zvládáme pojmenovat (až na “vysoký podpatek”, pro který stále hledáme jedno slovo) podle abecedy, ale na předchozí otázky odpovědět neumíme. Pro některé dvojice určujeme asociaci: požár, elipsa > ohnisko; kohout, pohoří > hřeben. Až nápověda nám prozrazuje, že barvy máme míchat. Chvíli ještě zápasíme se zkompletováním asociací a krom poslanec, otužilec > imunita nakonec nacházíme všechny. Necháváme tu mrznout dva týmy vzhůru dolů  na další šifru, nejlepší cesta je ta nejkratší, škoda že nemáme sáňky.

8 Griddler

Paralelizujeme a řešíme griddler spolu s nápovědními šiframi, které se nám, jak tušíme, budou ještě chodit. Podivného rozměru griddleru 12×30 si všímáme hned, ale na co by nám tady byl kalendář? Logo NapalMně je fajn, ale co dál? Konečně čteme jména v Braillu, umisťujeme do kalendáře a čteme. Lehké, byť trošičku pracné.

9 První za půlkou

První za půlkou, na stanovišti za námi nula týmů. Tak na tohle byla potřeba jehla a nit, shodujeme se okamžitě. Set googlí křížkový steh, kluci nutí Lucku, aby to vyřešila, ta by ale ráda čtvercovou vyšívací osnovu. Honza usíná. Lucka nakonec zavrhuje křížkový steh a bez jehly i nitě domalovává morseovku.

10 Námořnická

Vlajky všech barev, jen ne těch správných. Vlajka česká, přestože nemáme moře. Co proboha s tím? Index a Set střídavě spí a ze spánku je ruší jen strašilivá zima, podpořená blízkým rybníkem. Honza s Matějem se snaží, nějaká písmena mají, ale “cti inverzne seda a na boku osm” je nejdál, kam se dostanou. Nápověda radí parník – cože, jak jsme proboha měli přijít na parník?! Vychází hriste kopana, nejspíš tam bude ještě něco dál, ale už se těšíme na chůzi a zahřátí. Po chvíli dohledávání na obrovském hřišti dolušťujeme i slovo budova a vyzvedáváme další šifru.

11 Ode zdi ke zdi

Na tribuně se luští dobře, padají další šifřičky, ale ode zdi ke zdi nic. Až nápověda prozrazuje to, čeho jsme si dávno měli všimnout sami: v každé oblast 2×3 je právě jeden čerý čtvereček. Chtěli bychom malého Brailla převést na velkého Brailla, ale nedaří se. Set zachraňuje situaci grafikou. Nechápem, jak ho to napadlo, ale tisíckrát mu děkujem a jdem dál.

12 Krchov

Znáte hru Kontakt? Pokud ne, tak šest z pěti členů Bazingy doporučuje na ukrácení přesunů. Jeden přesun se vysvětlují pravidla, další přesuny už se bavíme nad slovy jako podadaismus a podadresář. Krchov vypadá jako průchodovka, jsme tu první, za námi nula. Vychází HARRI9ARAN2RU0NA. Po nekonečném kontrolování voláme orgům, jestli není možné, že se někde stala chyba. RU0NA je prý ruina, ale víc z nich nevytáhnem. Po dalším dohadování vyrážíme k blízké zřícenině a jsme odhodlaní vzít si deadku, pokud tam nic nebude. Naštěstí je a jak se dozvídáme, šifra pro další týmy je nahrazena nověší verzí, ve které už vychází Hary Aran Ruina. I mistr se utne a tohle je holt nevýhoda toho, když je člověk na čele. Spolu s tím, že musí sněhem prošlapávat cestu ostatním a chtě nechtě ulehčit dohledávky 🙁

13 Koláč

Koláč pro nás znamená první dead. Dohání nás tu Rofljemen i Alberti a my po sobě jezdíme dvěma koláči, místo abychom jeden stříhali. Už se těšíme do tepla a počítáme, že ještě pořád máme šanci dojít.

14 Zvířátková

V ranním otupění chceme jen najít dosud nepoužitý princip a aplikovat ho. Osm písmen každému zvířátku navádí na semafor, ale jak ho tam dostat? Vidíme přicházet Rofly, takže se rozhodujeme pro přesun předpokládaným směrem. Cestou Honzu napadá spásná myšlenka. Ve snaze použít semafor malujeme všechna zvířátka semaforem a zjišťujeme, že se vždy jedna poloha ruky nepoužije. Honzův první poteenagerovský úspěch! 🙂 Ano, před pár hodinami mu bylo dvacet, všechno nejlepší.

15 Stavebnice SEVA

Cíl chceme v Zastávce a poslední terénní šifru řešíme za chůze. Kombinace brailla a binárky podléhá celkem rychle, zbývá už jen přesun, během něhož sníme o guláši a teple a řešíme, jestli si někdo z týmů za námi vzal deadku, nebo jestli to vyhrajem. Honza s Matějem se sází, jestli Rofli stihnou dojít do cíle včas, nebo ne.

16 Scrabble

Scrabble dostáváme ve 12:01 a nacházíme tam krásných 2×26, jednoznačnou hru dvou hráčů a dalších pár slepých cest, které tu orgové připravili. Ve 12:45 doatáváme nápovědu (prý jako kompenzaci ke ztracenému času na Krchově) a je nám jasné, že máme scrabblit a slova zpřeházet. Kod, znate-li, oznamte, vypadá to nadějně, ale nestíháme a finální nápad nám chybí. V cíli jsme ovšem jediní, a tak přebíráme guláš i slučivé spodní prádlo a užíváme si těžce vybojovaného vítězství.