Bedna 2010

Před startem

Scházíme se v káefcéčku na slintáku a probíhá seznamování. Máme novou posilu. Ne, to není možné, aby to byl taky Matěj, to jste si na mě vymysleli, nevěří Lucka. Z mailů si jasně vybavuje, že se poslední člen týmu jemnoval jinak než Matěj. Pavel, to bude určitě ono. Kluci přiznávají, že si dělali legraci, a tak se i s Pavlem přesunujeme na start.

Start – SMS

Nápad, že to bude jedna opakující zpráva sice zazněl, ale stejně rychle byl zapomenut. Lucka zůstává na nábřeží s batohy a funguje jako sběrná stanice, ostatní obáhají, co se dá. Sice nám to trvá, ale úvodní sms máme poskládanou.

01 Ballma, Přetahovaná, Logické závody, Tichá pošta, Země město

Tohle nám vyloženě nejde. Začínáme na stanovišti země město, ale jsme dvakrát poraženi. Logické závody se nám daří vyhrát až napotřetí. Přetahujeme se bezúspěšně dvakrát. Tichou poštu jako jedinou zvládáme hned a vkládáme své naděje v ballmu. Zajímavá hra se špunty do uší a floorbalovým míčkem, kéž bychom si floorbalový míček zapamatovali a využili ho i v následujících hodinách… Na druhou šifru se dostáváme jako 166. tým, to jsme se teda moc neuvedli.

02 Binárka

První opravdová šifra. Neváháme, odhalujeme binární čísla a po chvilce koumání máme výsledek a jdeme do televize. Teda vlastně jen na Kavčí hory.

03 Floorbalový míček

Je nám hned jasné, že tohle bude piplačka. Stříháme malé čtyř a pětiúhelníčky a lepíme je podle velkých písmen na vrcholech. Moc to nejde, kdo někdy zkoušel z 24 ústřižků slepit kouli, ví, o čem mluvím. Koule by byla, byť dosti chatrná. Interpretace slov trvá, šipky nás sice navedou na prohození, než nás ale napadne tvořit synonyma, uplyne dost dlouhá doba. Ani potom není vyhráno. Přečíst výsledek nám trvá, po hře zjišťujeme, že se nemělo číst první písmeno, ale tolik písmen, kolik měla všechna slova společná. Tím se ledacos vysvětluje. Suma sumárum dvě hodiny luštění, tma jak v pytli a my jsme rádi, že se můžeme zvednout.

04 Ano nebo ne?

Zjišťujeme, že jsme si sestavením koule na minulé šifře polepšili o šedesát míst v průběžném pořadí. To nás velmi těší, i když naše nadšení opadá s každým čtením textu. Dělají si z nás legraci? Tohle máme vážně vyluštit? Malujeme do mapy nesmyslná místa a trvá nám téměř hodinu, než si všimneme ukrytých nápověd – ano, ne – v každé větě. Pak už jen interpretovat výsledek a vyrazit na procházku přes Barrandovský most.

05 Morseovkový strom

Chvíli hledáme zadání, zaujímáme výhodné místo na lavičce nové zatávky a kluci nějakým záhadným způsobem odhalují morseovkový strom. Pak už je to rychlovka a my míříme k viaduktům. Pavel v mezičase stíhá vynadat Lucce za to, že mu říká Pavle, prý mu má říkat nějakou jinou přezdívkou. Podivné.

06 Závorky

Opět dlouhé hledání. Viadukty není dobrý popis místa, jsou tu tři a šifra ani jedna. Po dlouhých minutách pátrání nacházíme to pravé místo s velkým m a můžeme luštit. Takových závorek. První myšlenka je jasná, vyrobit strom. Chvilku to trvá, na tolik závorek nemáme dost barev a několikrát se spleteme, ale nakonec stromeček pěkně vyroste. Co s ním? Je pěkně binární, u některých dvojic se nám podaří objevit spojující prvek, pokoušíme se o to všude, jde to těžko, očividně nejsme žádní lingvisti, ale nakonec se nám povede dohaluzit výsledek. Jdeme na lávku u hřbitova.

07 Grafická

Potkáváme Chlýftým, z čehož máme nemalou radost. Lucka si ani nestihne vzít teplejší olečení a kluci už cosi čtou. Je to možné? Jo, vážně, kaple. Tak jdem.

08 Trojrozměrná

Nikdo nevidí, že tam je X právě třikrát a že je nutné sestrojit krychli 4x4x4. Zkoušíme psí kusy a po několika hodinách mrznutí jásáme nad nápovědní SMS a jdeme trudnomyslnit. Jsou čtyři hodiny ráno.

08T Klávesnice

Pro ajťáky žádný problém, velmi rychle postupujeme dále na naučnou stezku, stanoviště 5.

09 Čára

Další pěkný zásek této hry. Zkoušíme všechno možné, ale na floorbalový míček už podruhé zapomínáme. Opět nás zachraňuje zpráva s pozicí trudnomyslné šifry. Někteří z nás se tu aspoň vyspali… Je osm ráno, ještě jeden takový zásek a bude to hódně špatné.

09T Osmisměrková

“Tento text je” čteme hned. Následuje biologická exkurze do říše zviřátek a kytiček. Po chvíli dohadování máme “důležitý text”. Okoukneme pozici písmen a je nám jasné, že se jedná o mřížku. O chvíli později si to valíme do lomu k nějaké soše.

10 Krychličky

Krychličky odhalujeme celkem rychle, domalovat je není problém. Od nápadu k realizaci je ale dlouhá cesta, snažíme na různých krychličkách simulovat označené hrany a najít ten správný úhel pohledu. Pracné, ale popereme se s tím celkem pěkně a už si to pelášíme ke stavidlu.

11 Wintertime

U stavidla jsme velmi překvapeni, šifra se nekoná, místo toho nás papír posílá do nedaleké školy. Před vchodem ještě narychlo doskládáváme průběžně nasbírané kostečky Wintertimu a už jsme vevnitř. Že by to byl konec? Není. Dostáváme Krabici Lega Mindstorm a máme postavit robota, který projede bludištěm. Je půl dvanácté a nám je jasné, že tohle nestíháme. Ale i tak jsme velmi spokojeni, výsledky ukazují krásné 19. místo, ve které jsme po dvou zásecích ani nedoufali.

Rádoby vtipná poenta na závěr. Matěj byl Matěj a ne Pavel, Lucka je za vola a je naštvaná. Tohle vám pánové ještě vrátím, těšte se.

BAZINGA!