DNEM… 2011

Fotky (Janča): Picasa

Bazinga! se letos rozhodla obejít větší množství šifrovacích her a tak se stalo, že jsme se vyskytli na hře DNEM 2011. V původní sestavě měl být Matěj, ale nějak se mu hodilo, aby Tomáš zaskočil, tak zaskočil.

Sraz jsme dali na startu kolem půl deváté (na Moraváku), přičemž hra začínala v devět hodin. Děvčata vyzvedla startovací obálku. Start začal scénkou o vyměňování věcí v rádoby italském dialektu – vtipné. Po přečtení obsahu obálek, jsme zjistili, že obsahují tři druhy těstovin, které se evidentně mají na několika stanovištích kolem Svoboďáku vyměnit za jiné a za ty pak vyhandlovat místo dalšího stanoviště. Kdo a kde vyměňuje, co za co je popsáno v papíře. Názvy těstovin jsou v italštině. Naštěstí, my kolejní gurmeti (ano, gourmand znamená obžera a to my jistě nejsme) známe všechny těstoviny různých tvarů naprosto do detailu, tedy jediný problém shledáváme v názvu Gomito, což ale není podstatné, protože ostatní známe a poslední už nějak doplníme. (Některé týmy museli do obchodu/restaurace zjišťovat, co je co.) Teď jen vymyslet správné pořadí stanovišť. Během pěti minut máme, chvíli běháme a nakonec dostáváme další polohu stanoviště. (Měli jsme i alternativní řešení této šifry: zajít do potravin, koupit čtyři balíky těstovin, ale ten jsme zavrhli.)

Druhá šifra bylo takové puzzle (rozuměj rozstřihovánka), které když se složilo dalo soustavu šalinových tratí Brnem a průsečík tří bodů dodal místo dalšího stanoviště. Spíš taková zdržovačka, ale bez nějaké lepší znalosti Brna by to bylo asi dost peklo.

Třetí šifra fungovala na principu najdi špatné písmenko v přísloví, zjisti posun a z posunu najdi písmenko. Trošku nás zarazilo, že ve zprávě, vždycky chybělo Z. Na konci nám bylo vysvětleno, že vlastně Z je posun o 26, tzn. samo na sebe, což nás taky mohlo napadnout. Fajn, pěkné, jde se dál.

Další šifra u Sv. Tomáše byla chytrá, ale opět trochu zdržovací. Na obrázku se vyskytovala prázdná políčka s čísly a ta byla spojena šipkami různých barev s dalšími políčky. Místo některých políček jsou obrázky. V upřesnítku je, že máme hledat v Řečkovicích, tak se ihned přesouváme a luštíme v tramvaji. Princip máme před výstupem – různé barvy, různé vztahy, je potřeba domyslet slova. Trvá to. Možná kdybychom si nespletli prince Charlese s Bushem (ano, moje vina…), tak by to šlo rychleji. Ale každopádně jsme se pobavili. Hledali jsme například „nadřazenou zdrobnělinu bobu“ – králík, kdo by to byl čekal, že… Případně jeden vztah (hnědá) jsme identifikovali jako: „utrhni kus“, což s některými životnými věcmi dává zajímavá spojení. Luštíme Duhovou, jdeme.

Přichází nejhorší šifra ever! Dostáváme elektrikářskou čokoládu propojenou pár drátky a nalepený papírek s písmeny FJHCX. Koukám, že drátků je stejně jako písmen a když se vepíše abeceda (ano je tam 26 vstupů) každé z daných písmen leze do jednoho propoje. Luštím GRBAL. Shledávám, že je to kravina, holky taky. Takže jsme dál našli jednoznačnou možnost, jak vepsat abecedu, spoustu variant popsání, načež po dvou a půl hodinách při haluzení nacházíme v mapě studánku Grbál!!! Grrrrrr!

Poučeni grbalem luštíme další šifru (recept, kde se podle velikosti množství vybírá to které písmeno) za pochodu v očekávané trajektorii. Ano, tajenka začíná prozaicky na Q. Aneb, jak zmást luštiče…

Další šifra se nachází v ošklivém kopci, kam jsem byl děvčaty vyslán. Naštěstí jsem byl po návratu obšťastněn kofolou… Další puzzle, kde máme najít jednoznačnou trasu bludištěm pomocí zadaných šipek. Po krátkých peripetiích čteme Vyber OI. Tedy vybíráme a luštíme morseovku. Pěkná šifra. Rychlý přesun, dochází čas.

Na šifru s řádkem textu si sedáme. Chyba, řešení máme hned. Napsat pod sebe a průběžně řadit dle abecedy a je to. Teda řešení… Byl jsem trošku netrpělivý a v půlce jsem zavelel na jediné místo mapy, kde to mohlo být. Hmmm, nebylo. Naštěstí to bylo skoro po cestě.

Naše poslední šifra, kterou jsme stihli byla šifra devátá. Papír s obrázky, které se měly nějak pospojovat. Ze spojení se pak měly brát písmena. Jasné jako facka, ale jak to pospojovat… Bylo to takové… těžké. Po cirka půl hodině luštění demotivování odcházíme směrem do Kuřimi, kde tušíme cíl ale i odvoz zpět do Brna. Po cestě se dozvídáme některé další kombinace a pomalu luštíme, ale nedoluštíme, protože jsme nepoznali obrázek kontaktu.

Veskrze to byla pěkná procházka. Přecenění složitosti Grbálu (respektive horší práce s mapou) nás stála možné dojití. Nu což, poučili jsme se a hlavně docela dobře pobavili. A ani nezapršelo, ačkoliv to notnou část hrozilo. Šifrám zdar.