Divná

(Sepsal Mirek)

Nemám Bazinga tričko tak prej píšu reportáž. Pch, hloupej zvyk, kde ho mám asi vzít? Tož:

Bylo nebylo, věřte nevěřte, z lidí co chodí za Bazingu chtělo jít na Divnou hned 7. Proto nahajrovali i mě, takže 8. Omezení na velikost týmu jsme na stránkách nenašli, ať jsme se snažili sebevíc, tak to ani nevadilo a moc se to neřešilo. Pak Lucku napadlo přihlásit se 2x, ať se dyžtak můžem rozdělit a nechodit v takovém davu. A že je to Divná, udělala to se stejným názvem i složením týmu, a tak byly Bazingy dvě.

Začalo to klasicky, v hospodě s nejlepší svíčkovou v Brně*. Očekávání? Bude to divný. Honza prý bude zklamaný, pokud se bude normálně chodit ze stanoviště na stanoviště. Lucka povídá něco o tom, že orgové na startu zamíchají týmy. Já si myslím, že to přehání – přece to má pořád být šifrovačka, ne? Co to na stránkách bylo za ptákoviny? Prej to nemáme řešit, tak to moc neřešíme, ale zas když člověk potká šifru z Bedny, sluší se poslat Binfo (navíc když máme kód týmu!). Provedli jsme, nic se nestalo. Bazinga natáčí reklamní spot na Kachnu, nákup a hurá na vlak do Doubravice.

(D1) Prší, pfuj. Předpověď říkala, že bude jen kapat, tsss. Všichni čekaj pod střechou u hospody. 16:00, nic se neděje. Hm, kde že měl být ten start? Na metry je hospoda od nádraží daleko. Na mostě, přes který jsme šli, čeká nápadný člověk s deštníkem. Dem za ním a jako první nacházíme start! Rozbalujem startovní obálku a jako první hledíme na první šifru… Teda, … prázdný papír.

Mezitím už ale píše Binfo: “Jste tu první, vedete!”. Jupí, nápad z oběda zafungoval! Ještě větší radost máme později, když nám ostatní tými prozradili, že měli v esemesce “První tu byla Bazinga v 12.58”. Následuje i poloha 3. stanoviště. Tož neva, dvojku nepotřebujem, dem tam. Hned se za námi vydává tým Vepřové koleno, ve kterém jde například Aleš, který to údajně před týdnem testoval. Moc to nechápem…

(D3,4) Další je jednoduchá šifra z nějaké staré Tmou, pak jedna z Bedny 2006. Koukáme na net a fakt není ani pozměněná. Tak jak se to tehdy řešilo? Základ byl hledat výskyty slova “bedna” s jedním písmenkem jinak. Z toho se pak vyšel nějaký železniční mostek. Část týmu tam vyráží. Nojo, ale když se to stejné udělá ze slovem “divná”, vyjde křížek 1km na VSV. Zajímavé. Divná se připravuje už dlouho, to všichni víme, ale žeby to měli naplánované už od roku 2006? (Web archive je prozradil! Na snapshotu z května 2009 je už šifra změněná, v té podobě jak byla na divné, ale když kouknete do odkazovaného PDF, je to jinak! HA! http://web.archive.org/web/20090516053319/http://bedna.org/2006/sifry/11)

(D5) Následuje Mlha ze Sendviče. Taková ta, co se řešila pohledem do výsledkovky a zadalo se jméno týmu, co ji vyřešil první a nevyřešil nic jiného, totiž Koleno. Hned za námi přichází tým Vepřové koleno. Žeby shoda okolností? Chvíli luští, pak hledají v mapě, pak odchází. Hm… Tak mohli bychom jít třeba za nimi, ale tak kolik týmů ví, že je tady tým Vepřové koleno? A kolik je pozná?
Jdem kus zpátky naproti druhé skupině, která nic nenašla. Za rohem čeká Vepřové koleno. Sotva k nim dojdem, už se zvedají a předchází nás. Začíná to být malinko podezřelé. Po chvilce odbočují, my čekáme na zbytek. Za chvíli se dem podívat, jestli třeba zas nečejí za zatáčkou… a ono jo! Dovádí nás k další šifře.

(D6) Ta se tváří jako z TMOU 15. Počkat, 15? Jo, 15. Všichni 4 organizátoři Tmou 15 v týmu se spíš tváří, že o tom nic neví. Ale kdo ví, třeba tam fakt bude 🙂 Pojmenováváme to “blbky z facebooku”, jde o kvíz tvořený příklady/logickými úlohami, na které hodně lidí odpovídá špatně. Správné odpovědi nic nedávají. Ale ty správně špatné…

(D7) Přesun naplánoval nějaký profík. Abychom náhodou nebyli suší, krosíme polem a hrozným křovím. Ale aspoň věděl, kam jde. Na dalším stanovišti je org a na notebooku něco bliká. A překvápko – nakonec se z toho vyklubala úplně normální šifra. A pěkná! 🙂

Na tomto stanovišti dostáváme SMSku, ve zkratce pravící toto: “Je nám líto, ale na Divnou se přihlásilo moc týmů. Nyní musí 15% vzdát, jinak hra skončí pro všechny. Napište VZDÁVÁME nebo POKRAČUJEME.” Uahá, nyní přichází výhoda dvou Bazing (Bazineg?). Jedna vzdává, druhá pokračuje. A jelikož jsme všichni v obou, pokračujeme za nevzdanou bazingu.

(D8) Další šifra se má nacházet v kurfu. Po parkovišti je rozházeno několik kurfů různých typů. Samozřejmě byla v kufru auta zaparkovaného poblíž. Sotva to najdem, přijíždí jiné auto a podezřele zastavuje. Máme mu taky vlízt do kurfu? Než se k tomu rozhoupem, odjíždí. Tak fajn, asi jsme to spíš dělat neměli…

(D9+) Vzdané Bazinze přichází zpráva, že má pokračovat na 1. šifru Nádivky. Je tedy čas se dělit. Já, Matěj a Janča jdem za vzdaný tým, zbytek se nevzdává a pokračuje v Divné. Odtud o postupu pokračující Bazingy neznám moc podrobností. Z vyprávění si pamatuju jen “sračky”, “bahno”, “sračky”, “krpál”, “po kolena sračky”. Pořád jim chodí SMS, jestli nechtějí vzdát a nátlak se stupňuje. Nevzdávali dokud to šlo a šifrovali pěkně, došli na 12., předposlední šifru Divné. Pak se připojují k nám a společně se trápíme nad Nádivkou.

(N1) My nacházíme 1. šifru nádivky, totiž čtverec písmenek 26×26. Po řádkách se to dá i číst a i když je to divné, jakž takž to dává smysl. 26? Jsme přeci na divné, to bude jen na zmatení 🙂 Přesun do hospody. Místní radí jít na hrad, prý to na to jasně navádí. My to v tom spíš nevidíme, ale snažíme se z textu vyčíst popis cesty. A docela nám to jde, jen další šifra tam nikde není.
Po několika hodinách se přidávají posily – oni zatím vyluštili hafo šifer, my žádnou… Dřív, než na to ale stihli přijít, volal nám Jarek a nějak nás na to navedl. Takže hurá na 2.!

(N2-4) A 2. šifra je… stejná jako první! A řeší se vlastně taky stejně jako první, akorát se “střílí” řešení 1. šifry. Ok, jdem na 3. Na obálce se 3. šifrou je “3. = 6.”, jako kdyby to byla i šestá šifra. A proč vlastně ne, stejně je to zas ten stejný čtverec. Řešíme, nevíme, volá Jarek, radí, víme, jdeme. Čtvrtá šifra je na hradě – že my jsme ty místní v hospodě neposlechli rovnou… Opět stejný čtverec, tentokrát se pro vyřešení použijou nějaké kecy z informační tabule, na které to bylo nalepené. Jó, tuhle jsme zvládli sami!

(N5-6) Frčíme na 5., svítá. Zase stejná šifra, žádné nové info. Ale stejně víme, kde je 6., ne? Hovor s orgem to potvrzuje, prý si máme rovnou rozmýšlet, co s tou 6. uděláme. Jsme zpátky, kde před pár hodinami, máme zase stejný čtverec, zase nevíme.

Téměř okamžitě dostáváme nápovědu: “krychle“. Nechápu. Jak na to jako máme přijít? Podle toho že je to 6.? Máme složit krychli z 1. tabulky nebo ze všech? Jak? Naštěstí se s tím nemusíme trápit moc dlouho – za chvíli volá Jarek s nabídkou přesunu do 3. části Divné. Nádivka prý má ještě 7. šifru, ale to bychom to pak nestíhali.. S radostí přijímáme – tohle byl dost opruz.

(D1) První šifru další části už jsme taky jednou viděli – byl to jeden z těch textů na internetu. V textu je napsáno, že těch šifer tiskli 250 a fakt jich tam tolik asi bylo. Divné. Počítáme, že text má 249 slov, ale jinak nemáme moc nápadů co s tím. Matěj si naštěstí celkem rychle všímá, že jsou na okraji černé čárky. Tak jo, to by mohlo být napsaný na boku toho štosu. Je to tak. (Někteří si ty papíry prý museli podle něčeho nejřív srovnat, my jsme je naštěstí už srovnané měli, tak jsme to jen přečetli.)

(D2) Další šifru jde vyzvednout Honza, protože nám se do kopce nechce. Vrací se celkem za dlouho, ale my jsme se zatím snažíme nasnídat a Matěj vyčistit batoh od rozteklého banánu.

Tož bylo to takhle:

Víťovi se zdál sen. Vyrazil v něm pěšky z domu z Doubravice na Doubravický hrad. Tam nepotkal bílou paní, ale bubáka. Bubák chtěl vědět, kde je další stanoviště a dobře za tuto informaci Víťovi zaplatil. Pak se Víťa rozletěl směrem na kopec Holíkov, kde potkal draka. Ten chtěl také vědět polohu dalšího stanoviště, ale nic mu za to nedal. Vyhrožoval mu, až byl Víťa rád, když ho pustil. Letěl dále k rybníku (u kterého už nevím název), kde byl vodník. Odsud pokračoval pěšky na kopec Mokří, kde byl ??? a v tom se probudil. (Prosím zbytek Bazingy o doplnění ;-))

(D5) Jasný, ne? Tož jsme šli na Mokří a hledali 3. stanoviště. Bylo tam 5. Prý máme na 2.83s povyskočit. Nic víc. Nejdřív se necháme unést a skáčem. Nic se nestalo, ale je z toho aspoň pěkná fotka. Až pak si počítáme, že bychom museli do cca 7 metrů. Hm, co s tím? Není tady kopec o 7 metrů vyšší? Ne, ale je tu o 12 nižší. Snažíme se to nějak upočítat, aby to na něj vyšlo a nakonec se zadařilo. Stačí přespat 3 na 5 a počítat s g = 15, potom za 2.83s spadneme docela přesných 12m. (Šifra byla v obálce v houští, na které odkazoval papír na stromě, kde byla přepsaná 3 na 5 a 10m na 15m.)

"Abyste se dostali na další stanoviště, na 2.38s povyskočte."
“Abyste se dostali na další stanoviště, na 2.38s povyskočte.”

(D4) Jdem tam, po cestě jdem kolem rybníka, u kterého Víťa taky ve snu zastavoval. A je tam šifra 4, kde vás polijou vodou – takže to vede na 5. – na kopec Mokří, to by šlo. Ale proč to tady vůbec je, když se dalo jít rovnou na 5?

(D6) Hledáme 6. na kótě . Spíš tam není, ale zato je tam voy-a-ger. Hledají tam 3. Aha, na té jsme taky ještě nebyli… Volají orgům. Vypadá to že jim něco diktují. Hmmm. Voláme orgům, že tam hledáme 6. Prej nic nebude. Nechápem to. Po cestě zpět to Matějovi dojde – chce to spočítat o kolik se země pootočí. Po krátké hádce na kterou stranu se vydáváme k hájence (Ajó, slunko vlastně vychází na východě!)

(cíl) Následuje ještě pár normálějších šifřiček a hurá do cíle. V cíli je Víťa a králík. “Pokud chcete vyhrát Divnou, musíte zabít králíka.” Jako fakt zabít? Vypadá to, že jo. Několik týmů posedává po okolí a asi debatují; králík si vesele poskakuje v kleci. Pokud ho chcem zabít, musíme se na tom všichni shodnout v tajném hlasování. Snažím se lobovat za zabití, ale Janča dopředu říká, že je proti, takže není moc co řešit. Ani to, že jsme si ho pojmenovali Čumáček nic nezměnilo (králík s tak hrozným jménem se přeci hned zabíjí líp, ne?).

Bazinga a čumáček (díky Setovi za fotky)

Odebíráme se do klubovny. Když pak zjišťujem, tak to s tím snem vlastně bylo a že ostatním týmům Víťa nikam nelítal, dost čumíme 🙂 Králíka nakonec nikdo nezabil. Nějaké týmy si ohlasovali že jo, ale pak to nezvládli. Jarek shrnuje výsledky Divné: “Všichni jste prohráli.

Celkově z toho mám supr pocit. Přecijen normální šifrovačky už jsou trochu nuda. Tohle byl úlet. Nádivka teda byla opruz, s tím čtvercem dělat hromadu věcí a ty principy spíš ani nebyly pěkný (opakování stejné šifry už je taky trochu ohraný, ikdyž chápu, že v době vymýšlení nebylo). Zbytek ale hodnotím na výbornou a těším se na Divnější!